reklama
reklama

II LO w Lubartowie upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. 82. rocznica zbrodni (zdjęcia)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

II LO w Lubartowie upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. 82. rocznica zbrodni (zdjęcia) - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieII LO uczestniczy w programie edukacyjnym „Katyń... ocalić od zapomnienia", który polega na sadzeniu Dębów Katyńskich i upamiętnianiu ofiar zbrodni.
reklama

 

I TYLKO PAMIĘĆ ZOSTAŁA PO TEJ KATYŃSKIEJ NOCY...” - takie motto przyświecało obchodom 82. rocznicy zbrodni katyńskiej i 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej zorganizowanym 13 kwietnia 2022 r. w II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie. W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej społeczność II LO w sposób podniosły i uroczysty uczciła pamięć prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz.

reklama

 

Dla naszej szkoły rocznica zbrodni katyńskiej ma szczególne znaczenie, ponieważ II LO uczestniczy w programie edukacyjnym „Katyń... ocalić od zapomnienia", który został zainicjowany w 2008 roku i polega na uczczeniu pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywróceniu ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. Jeden DĄB to jedno Nazwisko. Dąb, który w opiece ma społeczność uczniowska II Liceum Ogólnokształcącego, upamiętnia mieszkańca Lubartowa, kapitana Wacława Lalkę. Jego postać jest nam bliska, gdyż urodził się w Lubartowie i był uczniem humanistycznego Gimnazjum Jana Kurtza, które mieściło się w budynku II LO przy ulicy Lubelskiej. Wacław Lalka został zamordowany strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim w kwietniu 1940 roku.

reklama

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w II LO rozpoczęła przemówieniem Dyrektor szkoły, pani Halina Zdunek, która przywitała zaproszonych na tę uroczystość gości: pana Tadeusza Małyskę, Zastępcę Burmistrza Miasta Lubartów, panią Barbarę Wanat, Naczelnik wydziału Oświaty UM oraz przedstawicieli Rady Rodziców, panią Urszulę Skrzypiec oraz pana Roberta Komorowskiego.

reklama

 

 

Do tragicznych wydarzeń z 1940 roku przenieśli zgromadzonych artyści z naszego liceum, którzy w słowno-muzycznym spektaklu przywołali zbiorowej pamięci również nazwiska oficerów związanych z naszą Małą Ojczyzną. Po uroczystej akademii zaproszeni goście oraz uczniowie naszego liceum złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Dębem Pamięci, który został zasadzony dla upamiętnienia Wacława Lalki. Delegacja uczniów II LO udała się również na cmentarz parafialny, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie rodziny Lalków, czyli symbolicznym miejscu pochówku zamordowanego w Katyniu kpt. Wacława Lalki.

Prawda o Katyniu, wy­eliminowana ze szkół i książek, przetrwa­ła w polskim społeczeństwie. Mimo iż władze Związku Radzieckiego dopiero w 1990 r. przyznały, że odpowiedzialność za wymordowanie polskich jeńców wojennych w Lesie Katyńskim ponosi kierownictwo NKWD, to Polacy rozproszeni po świecie docierali do świadków i dokumentów, zbierali z okruchów pamięci wiedzę o ofiarach i sprawcach mordu katyńskiego. I po wielu latach przywrócili Polakom i światu prawdę o Katyniu.

 

 

Dwie tragiczne rocznice – zbrodni katyńskiej z 1940 roku oraz katastrofy smoleńskiej z 2010 roku – od kilku lat łączą Polaków, którzy poprzez wspólne spotkania, modlitwę, marsze i różnego rodzaju uroczystości upamiętniają ich szczególną ofiarę.

My również chcemy zachować pamięć o żołnierzach, polskiej inteligencji, lekarzach, naukowcach, artystach, duchownych i dyplomatach, skrytobójczo zamordowanych strzałem w tył głowy w 1940 r. w Katyniu. Chcemy zachować i pielęgnować pamięć o tych, którzy zmierzali na uroczystości katyńskie dwanaście lat temu i zginęli w katastrofie smoleńskiej. Poznawanie i odkrywanie prawdy to nasz moralny obowiązek wobec tysięcy Polaków w bestialski sposób pomordowanych na Wschodzie. To również droga do określenia pełni naszego człowieczeństwa.

Część artystyczna w wykonaniu uczniów II LO w Lubartowie została przygotowana przez panią Barbarę Kukier, pana Pawła Pasikowskiego i pana Rafała Wrotkowskiego.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama