reklama
reklama

II LO w Lubartowie upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. 82. rocznica zbrodni (zdjęcia)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

II LO w Lubartowie upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. 82. rocznica zbrodni (zdjęcia) - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieII LO uczestniczy w programie edukacyjnym „Katyń... ocalić od zapomnienia", który polega na sadzeniu Dębów Katyńskich i upamiętnianiu ofiar zbrodni.
reklama

 

I TYLKO PAMIĘĆ ZOSTAŁA PO TEJ KATYŃSKIEJ NOCY...” - takie motto przyświecało obchodom 82. rocznicy zbrodni katyńskiej i 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej zorganizowanym 13 kwietnia 2022 r. w II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie. W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej społeczność II LO w sposób podniosły i uroczysty uczciła pamięć prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz.

 

Dla naszej szkoły rocznica zbrodni katyńskiej ma szczególne znaczenie, ponieważ II LO uczestniczy w programie edukacyjnym „Katyń... ocalić od zapomnienia", który został zainicjowany w 2008 roku i polega na uczczeniu pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywróceniu ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. Jeden DĄB to jedno Nazwisko. Dąb, który w opiece ma społeczność uczniowska II Liceum Ogólnokształcącego, upamiętnia mieszkańca Lubartowa, kapitana Wacława Lalkę. Jego postać jest nam bliska, gdyż urodził się w Lubartowie i był uczniem humanistycznego Gimnazjum Jana Kurtza, które mieściło się w budynku II LO przy ulicy Lubelskiej. Wacław Lalka został zamordowany strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim w kwietniu 1940 roku.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w II LO rozpoczęła przemówieniem Dyrektor szkoły, pani Halina Zdunek, która przywitała zaproszonych na tę uroczystość gości: pana Tadeusza Małyskę, Zastępcę Burmistrza Miasta Lubartów, panią Barbarę Wanat, Naczelnik wydziału Oświaty UM oraz przedstawicieli Rady Rodziców, panią Urszulę Skrzypiec oraz pana Roberta Komorowskiego.

 

 

Do tragicznych wydarzeń z 1940 roku przenieśli zgromadzonych artyści z naszego liceum, którzy w słowno-muzycznym spektaklu przywołali zbiorowej pamięci również nazwiska oficerów związanych z naszą Małą Ojczyzną. Po uroczystej akademii zaproszeni goście oraz uczniowie naszego liceum złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Dębem Pamięci, który został zasadzony dla upamiętnienia Wacława Lalki. Delegacja uczniów II LO udała się również na cmentarz parafialny, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie rodziny Lalków, czyli symbolicznym miejscu pochówku zamordowanego w Katyniu kpt. Wacława Lalki.

Prawda o Katyniu, wy­eliminowana ze szkół i książek, przetrwa­ła w polskim społeczeństwie. Mimo iż władze Związku Radzieckiego dopiero w 1990 r. przyznały, że odpowiedzialność za wymordowanie polskich jeńców wojennych w Lesie Katyńskim ponosi kierownictwo NKWD, to Polacy rozproszeni po świecie docierali do świadków i dokumentów, zbierali z okruchów pamięci wiedzę o ofiarach i sprawcach mordu katyńskiego. I po wielu latach przywrócili Polakom i światu prawdę o Katyniu.

 

 

Dwie tragiczne rocznice – zbrodni katyńskiej z 1940 roku oraz katastrofy smoleńskiej z 2010 roku – od kilku lat łączą Polaków, którzy poprzez wspólne spotkania, modlitwę, marsze i różnego rodzaju uroczystości upamiętniają ich szczególną ofiarę.

My również chcemy zachować pamięć o żołnierzach, polskiej inteligencji, lekarzach, naukowcach, artystach, duchownych i dyplomatach, skrytobójczo zamordowanych strzałem w tył głowy w 1940 r. w Katyniu. Chcemy zachować i pielęgnować pamięć o tych, którzy zmierzali na uroczystości katyńskie dwanaście lat temu i zginęli w katastrofie smoleńskiej. Poznawanie i odkrywanie prawdy to nasz moralny obowiązek wobec tysięcy Polaków w bestialski sposób pomordowanych na Wschodzie. To również droga do określenia pełni naszego człowieczeństwa.

Część artystyczna w wykonaniu uczniów II LO w Lubartowie została przygotowana przez panią Barbarę Kukier, pana Pawła Pasikowskiego i pana Rafała Wrotkowskiego.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama