Na lubartowskim cmentarzu spoczywają powstańcy z 1831 r. i z 1863 r. Są tu groby żołnierzy z I wojny światowej, w tym legionistów poległych pod Samoklęskami, których zwłoki przeniesiono na cmentarz w Lubartowie. Niektórzy spoczywają z dala od swoich rodzinnych krajów - żołnierze armii rosyjskiej, niemieckiej i austriackiej też znaleźli miejsce pochówku w Lubartowie.
Gdzie spoczywają księża: Groby księży na cmentarzu w Lubartowie
Są tu pochowani żołnierze września 1939 r., żołnierze AK. Niektórzy mają tylko symboliczne groby. Kpt. Wacław Lalka, oficer WP pochodzący z Lubartowa, spoczywa w Katyniu, gdzie został zamordowany przez NKWD. Por. pilot Mirosław Orzechowski z 308 Krakowskiego Dywizjonu Myśliwskiego zginął w 1941 r nad Kanałem La Manche, gdy jego myśliwiec Spitfire uderzył w fale.
Jak wspierają renowację zabytkowych nagrobków: Kwesta na cmentarzu parafialnym w Lubartowie
Niektórzy zginęli, chociaż wcale nie walczyli. 15 - letni Rysio Iwanek z Lubartowa został zastrzelony w 1942 r. przez niemieckiego żandarma właściwie bez powodu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.