PMDK w Lubartowie zaprasza dzieci, młodzież, rodziców i wszystkich melomanów na niezwykły koncert: na scenie w PMDK zagości jeden z najsłynniejszych zespołów dziecięcych Lubelszczyzny, "dzieci z Poniatowej", czyli Scholares Minores pro Musica Antiqua. 22 września 2022 r. o godz. 18.00 wystąpią z towarzyszeniem jednego z najbardziej uznanych lubelskich młodzieżowych zespołów teatralnych - Teatru Panopticum, z którym wspólnie stworzyli koncert "Tańce ludowe w dawnej muzyce polskiej". W tym widowisku dzieci zagrają na rzadko widywanych instrumentach, taki jak np. lutnia, harfa, cytra, viola da gamba, lira korbowa czy fidel, mało tego - zatańczą w historycznych kostiumach, a nawet wykonają akrobacje!
Koncert to zarazem widowisko historyczne, w którym zespół muzyki dawnej „Scholares Minores pro Musica Antiqua” zaprezentuje dawne tańce wywodzące się z kultury ludowej oraz – we współpracy z teatrem „Panopticum” – staropolskie scenki rozgrywające się w środowisku chłopskim, mieszczańskim i dworskim przygotowane pod okiem Mieczysława Wojtasa, kierownika artystycznego Teatru Panopticum z MDK „Pod Akacją”. Największe atuty tego przedstawienia to podróż w czasie za sprawą małych artystów, którzy w barwnych plebejskich strojach wykonują tańce historyczne, grają na dawnych instrumentach oraz wygłaszają dykteryjki w języku staropolskim.
Repertuar Zespołu, wzbogacony dynamicznymi pląsami choreografa i tancerza Baletu Dworskiego Cracovia Danza Dariusza Brojka, to efekt poszukiwań w dawnych tańcach dworskich tradycyjnie brzmiących melodii oraz ludowych rytmów. Z tej perspektywy zupełnie inaczej można spojrzeć na tańce: „Chłopski”, „Wyrwany” czy „Chodzony” z Tabulatury Jana z Lublina oraz na Canzonę Marcina Mielczewskiego.
Podczas krótkiej prelekcji Joanny Szafran-Biały uczestnicy koncertu będą mogli poznać historię i brzmienie instrumentów takich jak: krumhorn, viola da gamba, chalumeau i innych oraz posłuchać o inspiracji, zapożyczeniach i wpływach kultury polskiej na kulturę europejską oraz na tańce polskie w tabulaturach Mateusza Waisseliusa i Valentina Haussmanna oraz Jana Sebastiana Bacha!
Słynny zespół muzyczny „Scholares Minores pro Musica Antiqua” z Poniatowej założyli Danuta i Witold Danielewiczowie, którzy stworzyli swoiste centrum kultury dla dzieci i młodzieży z województwa lubelskiego. Do tej pory z zajęć skorzystało około trzy tysiące dzieci i młodzieży z ponad 100 miejscowości.
Przez 47 lat istnienia chórów „Szczygiełki”, zespołu muzyki dawnej „Scholares Minores pro Musica Antiqua” oraz innych grup muzycznych i instrumentalnych działających w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej pilny kronikarz naliczył ponad 3700 koncertów na polskich i międzynarodowych scenach oraz 123 zagraniczne tournee.
Zapraszamy na You Tube, gdzie znajduje się kanał Scholares Minores – Szczygiełki, na którym można posłuchać utworów nagranych przez nasze zespoły: chóry „Szczygiełki”, grupę rockową „Junior Band”, Kameralną Orkiestrę Smyczkową „KOS”, kapelę folkową „Czarne Bociany”, zespoły instrumentalne: „Il Cardellino” (flety), „Papa Chorda” (gitary), „O sole Mio” (mandoliny) oraz zespół muzyki dawnej „Scholares Minores pro Musica Antiqua”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.