reklama
reklama

Dni Bezpiecznego Internetu w RCEZ w Lubartowie

Opublikowano:
Autor:

Dni Bezpiecznego Internetu w RCEZ w Lubartowie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieProwadząca, Pani Katarzyna Bisialska, przedstawiła ile można wyczytać z biernie udostępnianych informacji dotyczących adresu IP, geolokalizacji czy metadanych zamieszczanych fotografii.
reklama

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Co rok DBI organizowane jest w ponad 150 państwach.

20.02.2023 uczniowie z klas 2TR (technik rachunkowości) oraz 3Tek (technik ekonomista) uczestniczyli w lekcji on-line pt. „Cyfrowy ślad – ile można wyczytać o człowieku z otwartych źródeł”, natomiast 09.03.2023 uczniowie klasy 2Tek (technik ekonomista) realizowali zajęcia pt.: „Jak darmowe narzędzia internetowe mogą ułatwić nam pracę?”. Webinary odbyły się w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2023.

reklama

Pierwsza z zaprezentowanych lekcji dotyczyła śladu cyfrowego i tego jak uczniowie mogą zadbać o bezpieczeństwo informacji, jakie publikują w sieci. Prowadząca, Pani Katarzyna Bisialska, przedstawiła ile można wyczytać z biernie udostępnianych informacji dotyczących adresu IP, geolokalizacji czy metadanych zamieszczanych fotografii. Zaproponowała również sposoby na ograniczenie liczby udostępnianych informacji. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób zminimalizować i ograniczyć pozostawiany po sobie cyfrowy ślad.

Drugą lekcje on-line poprowadził Pan Kamil Śliwowski – trener kompetencji cyfrowych. Podczas spotkania uczniowie poznali narzędzia do zbierania wiedzy z sieci, planowania i organizacji zadań indywidualnych i grupowych. Prowadzący podpowiedział młodzieży w jaki sposób planować pracę, na którą składa się kilka czy kilkanaście mniejszych zadań i wyjaśnił jak z komputera lub smartfona zrobić tzw. ,,drugi mózg”. Dzięki tym informacjom uczniowie poznali zalety i możliwości aplikacji do organizacji pracy (planowania zadań, przypominania o nich, zbierania i dokumentowania wiedzy), które mogą ją przyspieszać i ułatwiać.

reklama

W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Gala została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami konferencji są: Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama