Marek Danielkiewicz znany jest głównie jako poeta, felietonista, znawca literatury - to on odkrył dla Lubartowa Georgesa Pereca, francuskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, którego rodzice pochodzili z Lubartowa. Wiersze Marka Danielkiewicza tłumaczone były na języki: angielski, rosyjski, litewski, ukraiński, węgierski i inne. Z okazji jubileuszu twórczego Marka Danielkiewicza zorganizowano w Muzeum Ziemi Lubartowskiej jego benefis.
Literatura to jednak nie jedyny obszar artystycznej działalności Marka Danielkiewicza. Tworzy także obrazy - na wielu z nich nie ma postaci, czy w ogóle konkretnych kształtów, to kolorowe dzieła wyobraźni artysty. Na innych są przedstawione osoby, ale przywodzą na myśl raczej postacie z baśni.
Jak mówił sekretarz lubelskiego kwartalnika literackiego Akcent, Waldemar Michalski - Lublin zazdrości, że Marek Danielkiewicz mieszka w Lubartowie. Poeta jednak regularnie współpracuje z Akcentem, publikuje tam felietony.
- Z miejsca swojego zamieszkania uczynił centrum świata. Wszystko co się dzieje tutaj, ma wymiar uniwersalny i wymiar osobisty. Centralnym punktem świata w twórczości Marka Danielkiewicza jest Lubartów - mówił Waldemar Michalski. Ważną cechą twórczości lubartowskiego poety jest wielokulturowość.
- Pojawia się w twórczości Marka kościół i cerkiew i bożnica jako synonimy wielokulturowości. Bogactwo tej ziemi polega na wielokulturowości- mówił.
- Mojej poprzedniczce, pani prezes Marii Kozioł, udało się nakłonić pana Marka do wspomnień z dzieciństwa i jest to tekst zanurzony w regionalizm - mówiła prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego Ewa Sędzimierz. W swoim wystąpieniu wskazywała na elementy regionalizmu obecne w twórczości Danielkiewicza. W jego wierszach pojawia się wiele obrazów Lubartowa: ogrody, pastwiska, ulica Lubelska, droga do Kozłówki, park, aleja lipowa, kościół w Sernikach. Pojawiają się też konkretne osoby związane z Lubartowem, niekoniecznie osobiście znane przez poetę. Wiele uwagi poświęca w swych wierszach obrazom żydowskiego Lubartowa, który może znać tylko z opowieści.
Kulminacją benefisu było odznaczenie Marka Danielkiewicza odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznakę wręczyli burmistrz Krzysztof Paśnik i zastępca burmistrza Radosław Szumiec.
Wiersze Marka Danielkiewicza podczas uroczystości recytowała młodzież z II LO.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.