reklama
reklama

Apel pamięci w Lubartowie, bez wspomnienia o naszych bitwach

Opublikowano:
Autor:

Apel pamięci w Lubartowie, bez wspomnienia o naszych bitwach - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskieApel pamięci oczytany był na terenie klasztoru oo. Kapucynów, w miejscu, w którym podczas bitwy pod Lubartowem w powstaniu listopadowym polscy żołnierze walczyli z Rosjanami. Tę bitwę i inne walki związane z powiatem lubartowskim pominięto. Wymieniono za to bitwy odległe, m.in. toczone aż na Litwie.
reklama

Podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada odczytany został apel pamięci. Tę samą treść apelu odczytano już po raz kolejny – poprzednio w 2019 r.  2022 r. i 2023 r.  W części odnoszącej się do powstania listopadowego wspomniano o bohaterach spod Stoczka, Grochowa i Ostrołęki. Apel jednak odbywał się w Lubartowie na terenie klasztoru Kapucynów, miejscu ściśle związanym z bitwą pod Lubartowem 10 maja 1831 r. W końcowej fazie bitwy około osiemdziesięciu polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Jaksy Leśniowskiego broniło się za murami klasztoru, ulegli dopiero wtedy, gdy rosyjska artyleria wybiła klasztorną bramę. O bitwie pod Lubartowem i obronie klasztoru w apelu nie wspomniano.


W apelu wspomniano bitwy z powstania styczniowego pod Małogoszczą (powinno być pod "Małogoszczem"), Ginietynami (aż na Litwie!), Iłżą. Zupełnie pominięto bitwy z terenu powiatu lubartowskiego – atak powstańców na Lubartów 22 stycznia 1863 r., pod Sobolewem 24 maja 1863 r. i pod Kockiem 25 grudnia 1863 r., pod Uścimowem 6 stycznia 1864 r.
W części apelu dotyczącej I wojny światowej wspomniano Legiony Polskie, nie wspominając jednak o bitwie pod Samoklęskami i Kamionką w 1915 r. Polegli wtedy legioniści zostali pochowali na cmentarzu w Lubartowie. W treści apelu wymieniono także polskie formacje walczące po stronie rosyjskiej - Legion Puławski, I Korpus Polski na Białorusi i II Korpus Polski na Ukrainie. III Korpus, również działający na Ukrainie – pominięto.

Obchody Święta Niepodległości: Święto Niepodległości w Lubartowie (zdjęcia)

reklama

Lubartowski akcent historii zawarty był tylko w wystąpieniu starosty Jana Sławeckiego, który wspomniał jednym zdaniem, że polskie uderzenie znad Wieprza w sierpniu 1920 r. ruszało z terenów powiatu lubartowskiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama