Każda z drużyn składała się z pięciu osób. Na uczestników zawodów czekały cztery stacje pozoracyjne, w których znajdowały się osoby poszkodowane.
- Na przykład w pierwszej stacji było dwóch pozorantów, którzy doznali urazu na skutek szkaleczenia szkłem, a na kolejnej znajdowała się osoba, u której została zatrzymana akcja serca, młodzież musiała też poradzić sobie z osobą, która upadła ze schodów. Zadaniem uczestników było przejście wszystkich stacji i udzielenie im pierwszej pomocy, jak na przykład opatrzenie ran, zatrzymanie krwotoku, przeprowadzenie wywiadu z ranną osobą, czy wykonanie resuscytacji krążeniowo oddechowej - mówi pani Grażyna Paśnik pracownik oddziału rejonowego PCK.
Oprócz zadań praktycznych uczestnicy zawodów pisali także test wiedzy. Wszystkie zadania, z którymi zmagali się zawodnicy oceniane były przez wykwalifikowanych ratowników medycznych.
- Jak co roku młodzież przygotowała się bardzo dobrze, świetnie radząc sobie z każdym zadaniem. Sceny jakie zostały przygotowane nigdy się nie powtarzają, co roku scenariusz jest inny - mówi ratownik Dariusz Wierzbicki
- Najwięcej uwagi zwracaliśmy np. na to czy młodzież zadbała o własne bezpieczeństwo, ponieważ jak ratownik nie jest bezpieczny i zdrowy to nie jest to dobry ratownik i każdy kto zechce kiedyś nieść pomoc innym musi o tym koniecznie pamiętać, ponieważ jak nie zabda w pierwszej kolejności o swoje bezpieczeństwo, to niestety z jednego poszkodowanego może zrobić się dwóch poszkodowanych i wtedy nikt nie pomoże - kontynuuje pan Dariusz.
Wyniki zawodów:
- I miejsce: II Liceum Ogólnoszkształcące w Lubartowie
- II miejsce: Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie
- III miejsce: RCZ w Lubartowie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.