reklama
reklama

Działania promocyjne Gminy Niedźwiada 2019-2024

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Niedźwiada

Działania promocyjne Gminy Niedźwiada 2019-2024 - Zdjęcie główne

foto Gmina Niedźwiada

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje samorządowe Ostanie 5 lat to bardzo dobry czas dla Gminy Niedźwiada, nie tylko pod względem realizacji inwestycji, ale to również czas rozwoju w dziedzinie działań kulturalnych i sportowych.
reklama

Na terenie gminy intensywnie działa 14 Kół Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Berejów, Brzeźnica Leśna, Brzeźnia Bychawska, Brzeźnica Bychawska – Kol., Brzeźnica Książęca, Brzeźnica Książęca – Kol., Górka Lubartowska, Klementynów, Niedźwiada, Pałecznica, Pałecznica – Kol., Tarło, Tarło – Kol., Zabiele oraz zespół śpiewaczy Zabielanki z Zabiela.
Nieocenione wsparcie gminy oraz samorozwój kół gospodyń wiejskich pozwolił im uzyskać liczne sukcesy zarówno na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, jak też ogólnopolskim.

Największe osiągnięcia kół gospodyń wiejskich z terenu Gminy Niedźwiada:
⦁    KGW z Berejowa oraz KGW z Górki Lubartowskiej uczestniczyły w półfinale konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”,
⦁    KGW „Górczanki” z Górki Lubartowskiej wzięło udział w XII Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu gdzie w konkursie rękodzieła artystycznego zajęły zaszczytne I miejsce,
⦁     KGW „Górczanki” z Górki Lubartowskiej zakwalifikowało się do półfinałów ogólnopolskiego konkursu ,,Festiwal Polska od Kuchni”,
⦁    Powiatowy etap konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” na którym Gminę Niedźwiada reprezentowało KGW „Leśniczanki z Brzeźnicy Leśnej i KGW „Górczanki”  
z Górki Lubartowskiej. I miejsce zajęło KGW z Górki lubartowskiej za łobodę z kasza gryczaną po Górecku. II miejsce KGW z Brzeźnicy Leśnej za przygotowanie potrawy Karczek faszerowany skąpany w galarecie. Do etapu wojewódzkiego „Bitwy Regionów” awansowały Panie z Górki Lubartowskiej, które również otrzymały zaproszenie od TVP3 Lublin do programu „Między Wisłą a Bugiem”.
⦁    KGW z Górki Lubartowskiej gościło w programie „ZIMA Z TVP3 LUBLIN” gdzie opowiadały o swoich lokalnych i kulinarnych specjałach.
⦁    Powiatowy etap konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” gdzie Gminę Niedźwiada reprezentowało KGW „Leśniczanki” z Brzeźnicy Leśnej i zajęło III miejsce za przygotowanie potrawy Zylc.
⦁    Półfinał konkursu „Kobieta Przedsiębiorcza” w którym udział wzięły Panie z KGW „Górczanki” z Górki Lubartowskiej oraz KGW z Berejowa. I miejsce otrzymało KGW „Górczanki” z Górki Lubartowskiej za potrawę „Łoboda z kaszą gryczaną”.
⦁    Półfinał Wojewódzki Festiwalu KGW Polska od Kuchni gdzie w konkursie artystycznym Gminę Niedźwiada reprezentowało KGW Górka Lubartowska i KGW Brzeźnica Leśna. Jolanta Dudek i Agnieszka Brejt z KGW Górka Lubartowska wystąpiły w konkursie miss. Decyzją głosujących Miss Wdzięku 45+ Województwa Lubelskiego została Jolanta Dudek zajmując I miejsce.
⦁     Panie z KGW „Leśniczanki” z Brzeźnicy Leśnej wystąpiły na antenie TVP3 Lublin  
w programie „Poranek między Wisłą i Bugiem”, gdzie opowiedziały o swoich kulinarnych specjałach przygotowanych z cukinii.
⦁    XIII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji kobiecych z terenów wiejskich w którym KGW z Górki Lubartowskiej wzięło udział w konkursie twórczości artystycznej i zajęło I miejsce oraz uzyskało wyróżnione za śpiew.
⦁    Udział Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Niedźwiada w „Biesiadzie Polskiej”  
w Muzeum Wsi Lubelskiej która organizowana była przez TVP2.
⦁    Wyjazd Pań z KGW z Górki Lubartowskiej do Francji, aby wziąć udział w wizycie studyjnej w Strasburgu. Możliwość wyjazdu koło uzyskało w nagrodę za zajęcie I miejsca w półfinale wojewódzkiego konkursu „Kobieta Przedsiębiorcza”.

Ponadto z myślą o starszych mieszkańcach gminy utworzono Gminny Klub Senior+ w Niedźwiadzie oraz trzy Kluby Seniora w miejscowościach Niedźwiada, Tarło oraz Zabiele. Kluby te zrzeszają społeczność całej gminy, aktywnie funkcjonują poprzez organizację licznych działań: warsztaty zdrowego stylu życia, warsztaty plastyczne i rękodzieła, zajęcia j. angielskiego, warsztaty radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zajęcia ogólnoruchowe, zajęcia muzyki i tańca, ale także wycieczki do Warszawy, Krakowa, Zamościa, Torunia, Kazimierza Dolnego, Sandomierza, Białowieży i Zakopanego. Organizowane są też spotkania integracyjne Klubów Seniora z Gminy  Niedźwiada gdzie seniorzy mogą miło spędzić czas w muzycznej 
atmosferze.

Gmina Niedźwiada słynie również z organizacji licznych wydarzeń kulturalnych wiele z nich jest powtarzana cyklicznie ponieważ podtrzymywanie i kultywowanie tradycji niektórych wydarzeń jest niezwykle istotne dla rozwoju społecznego gminy. Do najważniejszych i najczęściej powtarzanych wydarzeń w Gminie Niedźwiada które zrzeszają naszą społeczność wpisują się: Dożynki Gminne, Dzień Seniora, Jubileusz Pożycia Małżeńskiego, Rajd Rowerowy, Spotkanie Wielkopostne, Wspólne Śpiewanie Kolęd, Celebrowanie urodzin mieszkańców naszej gminy, którzy osiągnęli piękny wiek 100 i więcej lat.

Warto wspomnieć również o innych istotnych w życiu gminy wydarzeniach zorganizowanych 
w latach 2019 -2024 takich jak:
- Majówka na Ludowo zorganizowana przez KGW w Brzeźnicy Książęcej,
- Jubileuszu 30 – lecia jednostki OSP Zabiele-Kolonia,
- Gminny Dzień Sportu i Rekreacji,
- Ostatki z „Kaliną”,
- Jubileuszu 40 - lecia działalności artystycznej zespołu Śpiewaczego „Pałecnianki”,
- Warsztaty kulinarne w ramach projektu „Tradycyjne Smaki Na Szlaku Srebrnej Łuski”,
- Eliminacje gminne ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej pod hasłem „Młodzież 
Zapobiega Pożarom “,
- Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze w Niedźwiadzie,
- Jubileuszu 100 – lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnicy Książęcej,
- Gminny Dzień Strażaka w Górce Lubartowskiej,
- Jubileusz 30 - lecia Zespołu Śpiewaczego „Brzeźniczanki" z Brzeźnicy Bychawskiej,
- Jubileusz 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy Książęcej,
- Jubileusz 70 - lecia Koła Gospodyń Wiejskich „Górczanki” z Górki Lubartowskiej,
- Jubileuszu 65 – lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Klementynowie,
- XI Puchar Polski w Kolarstwie Szosowym który odbył się w Gminie Niedźwiada,
- Otwarcie Ogólnodostępnego Kompleksu Sportowego w Gminie Niedźwiada.

Gmina Niedźwiada na przestrzeni ostatnich pięciu lat rozwijała się prężnie o czym świadczą liczne wyróżnienia i przyznane nagrody. Jedną z ostatnich nagród jakie uzyskała gmina i o której warto wspomnieć to wyróżnienie i statuetka Top Lidera za zajęcie III miejsca w kategorii „PROW wspiera infrastrukturę” otrzymana na konferencji podsumowującej wdrażanie działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 pod nazwą „PROW wspiera lubelską wieś”

Sport w tych czasach jest bardzo ważny dlatego jako gmina staramy się wspierać naszych sportowców i ich poczynania. Obecnie w Gminie Niedźwiada mamy dwa kluby sportowe. Gminny Klub Sportowy Niedźwiada który słynie z zamiłowania do piłki nożnej i na ten moment gromadzi już około 100 zawodników, a ich ostatnim największym osiągnięciem jest wywalczony w 2023 roku awans seniorów do A klasy. Uczniowski klub sportowy „DYSTANS” Niedźwiada który to skupia się na rozgrywkach w tenisie stołowym i liczy około 50 zawodników a najmłodszy z nich ma 6 lat.

Do największych osiągnięć UKS „DYSTANS” zaliczyć możemy:
• 1 Turniej z Cyklu Grand Prix LZS Województwa Lubelskiego 2024 pod Patronatem Wójta 
Gminy Niedźwiada,
• wypoczynek zimowy w Zakopanem zorganizowany przez UKS Dystans Niedźwiada w okresie 
ferii zimowych 2024,
• Indywidualne Mistrzostwa Młodzików Młodszych Niedźwiada,
• VII Świąteczny Rodzinny Turniej tenisa stołowego Niedźwiada,
• 8 Turniej Grand Prix LZS Województwa Lubelskiego pod Patronatem Wójta Gminy 
Niedźwiada,
• wypoczynek letni w Zakopanem i nad morzem w Mrzeżynie zorganizowany przez UKS 
Dystans Niedźwiada w okresie wakacji 2023,
• Turniej o puchar Starosty w Niedźwiadzie,
• Mistrzostwa Województwa seniorów: indywidualne, gra podwójna, gra mieszana.

Gmina Niedźwiada wspiera również indywidualnych sportowców ze swojego terenu poprzez przyznawanie różnego rodzaju nagród sportowych które wpływają na ich dalszy rozwój. Najczęściej nagradzani sportowcy to: w kat. mieszane sztuki walki Krystian Olszta i Martyna Kozłowska oraz w kat. podnoszenie ciężarów Patrycja Powroźnik, Zuzanna Baran, Aleksandra Maj, Jakub Gdula, Konrad Budzyński.

Na terenie gminy Niedźwiada działa 9 jednostek OSP, które zrzeszają w swoich szeregach 369 osób, z czego 12 osób to członkowie honorowi. Posiadamy 3 Kobiece Drużyny Pożarnicze, są to:
OSP Brzeźnica Książęca, OSP Zabiele Kol. i OSP Pałecznica.


Utworzone zostały dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze przy OSP Niedźwiada w której działa 50 osób (jest to najliczniejsza młodzieżowa drużyna pożarnicza w powiecie) i przy OSP Zabiele - Kolonia która liczy 22 osoby. 


Średnie roczne wydatki gminy na straże to koszt około 300 000,00 zł. Ostatnie 5 lat to czas rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Niedźwiada o czym świadczy: zakup w 2019 r. samochodu strażackiego (799 500,00 zł), czy choćby rekordowe zewnętrzne dofinansowania pozyskane na przestrzeni tych lat a w szczególności ostatniego roku (218 025,00 zł).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama